444 28 46
Sosyal Medya Hesaplarımız

Petek Temizliği – Kalorifer Petek Temizliği

24 Kasım 2020
887 kez görüntülendi
Petek Temizliği – Kalorifer Petek Temizliği

Petek temizliği kış ayları boyunca 7/24 çalışan peteklerimizin içerisinde oluşan tortu ve korozyonları temizlemek için yapılan çalışmadır. Petek temizliği düzenli olarak senede 1 kere mutlaka yapılmalıdır. Bunun tek sebebi petek temizleme yapılmayan peteklerden ısı verimi düşer ve yaşam alanlarınız yeteri kadar ısınmaz. Hatta önlem alınmaz ve petek temizliğine önem verilmez ise daha büyük sorunlar meydana gelebilir.

Kombi ve Radyatör Bakımı

Kombi ve petekler evlerimizde ısınmamızı sağlayan bağlantılı olarak çalışan süper ikili eşyalarımızdır. Doğalgazın bulunması ve bu kadar yaşam alanlarında yaygınlaşması insanoğlunun hayatını hem kolaylaştırmış hem de ucuz maliyet ile konfor sağlamış oldu. Doğalgaz öncesinde yaşam alanlarında sobalar, elektrikli sobalar kullanılmaktaydı. Eski çağ ısınma yöntemleri sobalar sadece bir odayı ısıtarak evdeki ısı dengesi asla aynı olmazdı. Doğalgaz bulunmasıyla bu tür sorunlar ortadan kalktı ve sadece kombi üzerinde bulunan tek tuşa basarak yaşam alanlarımızın her odasında aynı sıcaklık elde edilmektedir. Bu kadar rahat kullanım sağlayan kombi ve radyatörlerin düzenli olarak petek temizliği yapılması gerekmektedir.

Petek Temizliği Neden Yapılır?

Petek temizliği neden yapılır ve neden gerekli olan bir işlemdir sorusu bütün petek kullanıcılarının merak ettiği bir konudur. Kış mevsimi boyunca yaklaşık 6 7 ay gibi uzun süre petekler yardımıyla ısınmaktayız. 6 ay boyunca petek içerisinde ısınmak için su ve doğalgaz enerjisi kullanılır. Eskiden kullandığımız sobalarımız için kömür, odun vs. kullanılırdı. Soba kullanan kişiler bilir ki sobalar iki ya da üç ayda bir boru ve baca temizliği yapılırdı. Çünkü içerisinde biriken kurum ve is nedeniyle sobalar bir zaman sonra ısıtmamaya başlardır.

Peteklerde de aynı durumun gözlenir. İçerisinde dolaşan su bir süre sonra tortulaşmaya hatta çamurlaşmaya başlamaktadır. Bu nedenle petek temizliği büyük önem taşır. Çünkü bu çamur ve tortular bir zaman sonra içeride dolaşan suyun rahat ve kolay akımını engelleyecek duruma gelir. Dolaşmaya engel olana birikintiler peteklerin bağlı olduğu kombilerde daha fazla enerji tüketimine sebep olur.

Tasarruflu Isınma İçin Kombi Bakımı

Kombi çalışması için doğalgaz, elektrik ve su enerjisi kullanılır. Tüm bu enerjiler peteklerde yeteri su dolaşamaması nedeniyle gereğinden fazla harcanır ve faturalarda mutlaka sizlere yansıtılır. Petek temizliği en önce doğalgaz faturalarından tasarruf yapılabilmesi için önemlidir. Bu nedenle periyodik olarak yılda bir kere petek temizliği yaptırılması mutlaka önerilir.

Petek Temizliği

Profesyonel Petek Temizliği Hizmeti

Petek temizliği yaptırmak için profesyonel destek gereklidir. Profesyonel petek temizliği hizmeti almak için kurumsal firmalardan petek temizliği talebinde bulunmalısınız. Alanında uzman olmayan kişiler tarafından yapılan petek temizleme çalışması sonucunda verim sağlanamaz ve farklı problemler oluşur. Özellikle tesisat yapısı ile ilgili bilgisi olmayan kişilerin müdahale etmesine izin vermeyiniz.

Uygun Kombi Petek Temizliği

Profesyonel petek temizliği hizmeti çalışmasında diğer çalışan kurumlara göre ayırıcı özellik fiyat politikasıdır. Kurumsal ve profesyonel firmaların uygun fiyat avantajlarından yararlanmak için firmalardan bilgi talebinde bulunabilirsiniz. Petek temizliği kış aylarında soğuklardan korunmak ve soğuk nedeniyle hasta olmamak için mutlaka yaptırılması gereken bir tesisat işidir. Petekleri nasıl temizlerim kendim petek temizliği yapabilir miyim diyenler için biraz bilgi verelim.

Kombi Kalorifer Petekleri Nasıl Temizlenir?

Kalorifer peteklerini nasıl temizlerim, petekleri kendi başınıza tam anlamı ile temizlemek için yapmanız gereken petekleri sökerek içlerini yıkamaktır. Ama bunu yapmadan önce peteklerin içlerindeki suyu boşaltmanız gerekir. Bunun için ise peteklerin ana vanası olan ve genelde banyoda bulunan vanaları açmanız gerekir. Bu vanayı açınca petekler içerisindeki su çıkacaktır.

Daha sonra ise peteklerin yanlarında bulunan vanaları kapatarak, peteklerin yanlarında bulunan kilitlerin açılması gerekir. Bu kilitleri açtıktan sonra peteği yerinden çıkartabilirsiniz. Petekleri yıkanabilecek uygun bir alana taşıdıktan sonra ise hortum yardımı ile peteklerin içerisine tazyikli su verin. Bu su yardımı ile peteklerin içlerini temizleyerek bütün atıklardan kurtulabilirsiniz. Daha sonra ise aynı şekilde petekleri yerine takarak kilitlerini kapatıp, vanalarını açıp kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Petekleri uygun şekilde yerleştirdikten sonra ise kombiden su vanasını açıp peteklerin içlerine suyun dolmasını sağlamalısınız.

Kalorifer Petek Temizliği

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Tekrar hatırlatmak isteriz ki petek temizliği konuşunda hiçbir bilginiz yok ise petek temizleme çalışması yapmamalısınız. Bu durumda profesyonel ve uzman kişilerden destek alabilirsiniz. 7/24 çağrı merkezleri servisinden petek temizliği randevunu alarak kış ayına hazırlıklı girin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
SERVİS ARA
Site haritası Vaillant Servisi Bornova 0232 262 00 33 – Kombi Servis Ücretleri