444 28 46
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kalorifer Peteği Temizleme-Petek Temizliği

24 Kasım 2020
1 kez görüntülendi
Kalorifer Peteği Temizleme-Petek Temizliği

Kalorifer petek temizliği birçok avantajlar sağlamaktadır. Bu çalışmanın mutlaka uzman kurum veya kuruluşlar tarafından yapılması gerekir. Çünkü tesisat yapısı kontrolleri, kombi bakımları, radyatör gibi detayların iç yapısı bilinçli olarak kontrol sağlanması gereken ürünlerdir.

Petek temizleme: petekler içerisinde dolaşan suyun içerisinde biriken atıklar korozyon, çamur, tortulaşma meydana getirerek peteklerin ısı verimini düşürmektedir. Bu atıkların profesyonel cihazlar ve ekipler ile yıkanması işlemine petek temizleme denir. Kalorifer peteği temizleme – temizliği yılda bir kere düzenli olarak yapılması gereken bir çalışmadır. Kombi çalışmasında ısı verimi sağlanarak düşük doğalgaz faturalarında tasarruf sağlamak için düzenli olarak kalorifer petek temizleme yapılmalıdır.

Kalorifer Petek Temizliği Nedir?

Kalorifer petek temizliği denilince akla peteklerin dış yüzeylerinin temizliği gelebilir. Peteklerin dış yüzeyi olduğu kadar iç yüzeylerinin de temiz olması gerekir. Peteklerin içerisinde suyun dolaşmasını sağlayan boru tesisatı bulunmaktadır. Bu borularda herhangi bir atık birikintisinin oluşması peteklerde ısı verimini düşürür ve kombinizin çalışmasını olumsuz etkiler. Petek içerisinde oluşan atıkların temizlenmesine hatta yıkanma çalışmasına kalorifer petek temizliği denir.

kalorifer petek temizliği nasıl yapılır

Kalorifer Petek Temizliği

Kalorifer petek temizleme ilk yapılan işlem tesisat içerisi borular temiz su ile yıkanmaktadır. Petek tesisat içi yıkama işlemi özel petek yıkama cihazları ile yapılmaktadır. Uzun zaman kullanılan peteklerin içerisinde oluşan tortu ve atıkların dışarı atılması için özel petek yıkama cihazları ve özel petek yıkama kimyasal ürünleri kullanılır.

Petek temizleme kimyasal ilacı kullanılarak yapılan işlemlerde %30 yakıt tasarrufu sağlanır. Kalorifer petek temizleme işlemi ile yakıt tasarrufunda gözle görülür düşüş yaşayacaksınız. Adresinize gelecek kalorifer petek temizleme servisi ekiplerimiz dilerseniz radyatör temizleme de yapmaktadır.

Petek sisteminiz yerden ısıtma veya üstten yapılanmış bir tesisat olması bizler için fark etmez. Kalorifer petek temizliği fiyatı dahilinde Evin içindeki ve mekan içindeki tüm peteklere giden tesisat borularının tümünü temizlemekteyiz. Dilerseniz özel olarak sıcak su ile temizlik yapılarak daha fazla etki alabilmeniz de mümkündür.

Kalorifer petek temizliği yapıldıktan sonra tesisat borularında kesinlikle hiçbir kir ve çamur kalmaz. Radyatörlerden net bir ısı almak için radyatörler ile birlikte tüm borular net bir şekilde temizlenmelidir. Kalorifer petek temizleme işleminden sonra sorunlarınız varsa temizliğin yapılma tarihinden itibaren belirtilen sürede sorun giderme hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Kombi bakımı önemli bir konu. Her sene kış ayından önce tesisat petek ve aynı zamanda kombi bakım temizliğini mutlaka yaptırmanızı öneririz. Kombinizi en düşük ayarda kullanarak yaz aylarında kullanılmayan petekleri açmasanız dahi zamanla petek tıkanır. Tıkanmalar yeterli ısı alınmasını engeller. Doğru ve zamanında yaptıracağınız kalorifer petek temizliği işlemi ile %30 civarında tasarruf elde etmeniz mümkündür. Radyatörleri sökmeden kalorifer petek temizleme hizmetini özel robot ve kimyasal ile temizlettirerek %30 ısı tasarrufu elde etmek için kalorifer petek temizleme firmaları tarafından destek alabilirsiniz.

Evde Kalorifer Petek Temizleme – Temizliği

Petek Temizleme

Evde kendi imkanlarınız ile kalorifer petek temizleme işlemi oldukça zahmetli bir iştir. Bilinçsiz olarak petek temizleme yapmanız önerilmez. Ancak bu konuda ufak da olsa bilginiz var ise size bazı ipuçları verebiliriz.

🔸 İlk olarak petek temizliği kimyasal ve profesyonel cihaz kullanımı gereken bir işlemdir. Evde kendi başınıza kimyasal kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Çünkü kimyasal kullanarak kendi başınıza kalorifer petek temizliği yapmanız tehlikelidir.

🔸 Petek içerisinde biriken kirli suyu vereceğimiz bilgiler ile boşaltabilirsiniz. Bunun dışında başka müdahalede bulunmak sizlere ve sevdiklerinize zarar verir.

🔸Su boşaltma işleminden önce olası tehlikelerden korunmak için kombinizi kombi şartelinden kapatınız. Petekler içerisinde oluşan kirli suyun boşaltılması için genelde banyoda bulunan tahliye vanalarından tesisatta bulunan suyu boşaltmalısınız.

🔸Kombi sistemi içerisindeki su tamamen boşaldıktan sonra peteklerin rekorlarını açarak boru bağlantısından ayırın.

🔸 Bağlantı kısmını ayırdıktan sonra petekleri yıkayacağınız alana götürebilirsiniz. Genelde banyoda yapılan yıkama işleminde peteklerin içini bir hortum yardımı ile tazyikli su püskürterek yıkayın. Petek içi temizlenene kadar yıkama işlemine devam edin.

🔸 Sırasıyla diğer odalardaki petekler için tek tek yıkama işlemi yapın.

Görüldüğü üzere evde kalorifer petek temizliği işlemi oldukça zahmetli ve beceri isten bir çalışmadır. Tüm bu işlemleri uygun maliyet ile üstelik yerinden oynatmadan profesyonel kalorifer petek temizliği firmalarından destek alarak yaptırabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
SERVİS ARA
Site haritası Bakırköy Kombi Servisi | Tamir – Onarım – Bakım 444 2 846